Повернення депозиту

У непростій фінансовій ситуації перебувають вкладники українських банків, оскільки на сьогоднішній день майже 80 цих фінустанов перебувають на етапі ліквідації або введення тимчасової адміністрації. У зв’язку з такими обставинами однієї з найгостріших проблем є повернення депозитів. Вирішення цих питань знаходиться у веденні Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Потрібно пам’ятати, що в банках, які визнані неплатоспроможними, підлягають поверненню тільки гривневі депозити з простроченим терміном їх дії. Якщо вклади були в іноземній валюті, то вони будуть переведені в гривню за курсом Національного Банку України, встановленого на день введення в цю фінансову установу тимчасової адміністрації. Причому загальна сума повернення, яку гарантує держава на сьогоднішній день, не перевищує 200 000 гривен.

На етапі, коли виплати за зобов’язаннями затримують, посилаючись, наприклад, на тимчасові труднощі, потрібно подати заяву в банк з вимогою повернення коштів по що минув депозиту. У документі, написаному в двох примірниках, повинні бути вказані:

· Особисті дані депозитора;

· Інформація з угоди про внесок, де зафіксовані терміни і порядок його видачі;

· Зі статтею 1074 і 1075 ЦКУ, де вказується на обов’язок розірвання договору банківського вкладу на вимогу клієнта, а також на неприпустимість обмежень прав громадян розпоряджатися коштами зі своїх вкладів;

· Дата і підпис.

Відповідно до Постанови № 516 правління НБУ співробітник банку зобов’язаний прийняти таку заяву, вписавши на ньому необхідні реквізити. Однак практика показує, що вищевикладене вказівку не завжди виконується працівниками банку. У цьому випадку документ відправляється поштою з обов’язковим повідомленням про вручення, яке потрібно зберегти. Після закінчення 30 календарних днів банк зобов’язаний вжити заходів у відповідь.

При відсутності позитивного результату алгоритм подальших дій такий:

· Письмове звернення в НБУ (з неодмінним повідомленням банку про цей намір);

· Заяву в прокуратуру;

· Подача позову до судових органів.

У тому випадку, коли банк рішенням НБУ визнаний неплатоспроможним, Фонд гарантування вкладів автоматично зобов’язаний скласти списки кредиторів. Подальший розвиток подій залежить від суми депозиту. Якщо розмір вкладу не перекриває гарантовану суму в 200 000 гривень, то інформацію про виплати можна дізнатися на офіційних сайтах банку або ФГВФО (такі компенсації повинні бути ініційовані після закінчення тижня). Протягом 30 днів з початку процедури виплат вкладник повинен забрати кошти в своєму проблемному фінансовій установі або в банку-агенті. У разі відмови в отриманні гарантованих грошових коштів (не пізніше 6 місяців з моменту надходження цих відомостей) необхідно звернутися з позовною заявою до окружного адміністративного суду.

Списки кредиторів із сумами заборгованості, які перевищують 200 000 гривен, формуються ліквідатором банку. Щоб потрапити в цей реєстр, необхідно подати в вищезазначену інстанцію відповідну заяву. Такий крок потрібно зробити протягом місяця з дня офіційного оголошення у пресі про рішення НБУ відкликати банківську ліцензію. У разі якщо вкладник не встиг вкластися в зазначені тимчасові рамки (причина повинна бути поважною), то внесення його до списків відбудеться тільки за рішенням суду. Закон України «Про систему гарантування вкладів …» в статті 52 передбачає задоволення таких виплат в четверту чергу (після виконання зобов’язань, які виникли внаслідок заподіяння шкоди здоров’ю громадян; виплати заробітної плати працівникам банку; покриттів витрат Фонду) за ступенем надходження коштів, отриманих від продажу банківського майна. Не виключено, що такі вимоги можуть залишитися незадоволеними (так як майна банку може не вистачити на погашення всіх заборгованостей).